Kes asi on riik?

Valimised on tulekul. Iga kord kui raadio sisse lülitada, kuuleb intervjuud mõne poliitikuga, teleriga sama lugu. Intervjuude sisu kipub ka kuidagi sarnanema eelnevaga. Kiideldakse sellega, mida on lubatud ja ilmtingimata ka täideti. Okey, kohati räägitaksegi seda, mis tõsi, aga täna tahaks hoopis teada, kes asi see riik siis on?

TV3 Seitsmestes uudistes (http://www.tv3play.ee/sisu/seitsmesed-uudised-2015/531079?autostart=true) väitlesid Riisalu ja Varka, kus Vakra tuli välja lausega: kas riik on inimese jaoks või vastupidi?

Taolisi väiteid, kus räägitakse riigist kui millestki eraldiseisvast olendist inimeste kõrval on varemgi kuuldud, eriti valimiste eelsel ajal, kui on vaja teha korralikku lobitööd soojale kohale pääsemiseks. Sellist keelekasutust ei kuule mitte ainult ühe erakonna liikmete suust vaid massiliselt ja erakonnast sõltumata.

Mis asi see riik siis on? Kuidas on võimalik, et riik midagi teeb? Miks mina ei ole näinud sellist “riiki” kes midagi teeb? Kui ta reaalselt olemas on, siis mille pärast me valime inimesi riigikokku ja kulutame nende peale rahva raha? Või peavad meie tegevpoliitikud silmas seda, et nemad on riik rahva kõrval?

Kas mitte sellepärast ei olegi Eestis valimisaktiivsus nii madal? Eesti Vabariigi Põhiseaduse § 1 järgi on Eesti Vabariigi kõrgemaks riigivõimu kandjaks rahvas, kuid poliitikute jaoks on inimesed lihtsalt mingi häiriv faktor, mis riiki segab vms. Nende vajadusi tuleb rahuldada nii palju, et tagaks n.ö uuele ringile mineku, aga mitte piisavalt…. Tundub, et kõrgeima võimu kandja Eestis on hoopis poliitik…. Valimised on töielik farss, sest valida saan ainult erakonda… see tähendab, et tegelikuks valijaks on hoopis erakond (mitte rahvas), sest nimekirja koostavad erakonnad.

Kulla poliitikud, millal hakkate mõistma, et see abstraktne riik, millest te räägite, ongi need samad inimesed, kelle sissetulekutest laekuvate vahenditega te “mängite”?

Valimised on tulekul ja kutsun kõiki üles kommentaariumis oma arvamust avaldama selle kohta, miks peetakse poliitikute seas riiki ja rahvast eraldi üksusteks? Eriti hea oleks, kui kuuleks selle kohta ka mõnelt tegevpoliitikult.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s